Посольство України в Королівстві Нідерланди

, Київ 12:11

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Нідерландах

Українсько-нідерландське співробітництво у сфері культури активно розвивається та має динамічний характер. Його договірно-правову базу складає Угода між Урядом України та Урядом Королівства Нідерланди про культурне співробітництво від 1 лютого 1996 року.

В Нідерландах спостерігається постійний інтерес до української культури та мистецтва. Основними культурними та гуманітарними організаціями Нідерландів, які здійснюють діяльність у сфері промоції української культури, є організація „Платформа співробітництва Україна-Нідерланди”, гуманітарний фонд „Супутник”, культурні фонди „Ukraine Culturalis” та „Matrix Orange” тощо. Вищезазначені організації на постійній основі проводять різноманітні інформаційні та іміджеві заходи, культурно-мистецькі фестивалі, "Дні України” в окремих містах Нідерландів.

В рамках роботи Посольства України, направленої на повернення культурних цінностей, вивезених з території України, у 2011 р. було встановлено контакти з нідерландським інститутом східно-християнського мистецтва „Одігією”, у володінні якого знаходилась ікона „Хрещення Ісуса у річці Йордан”, незаконно вивезена у 80-ті роки 20 ст. зі Львівського музею ім.А.Шептицького. На початку 2012 року ікона була передана представнику музею. 

В Нідерландах існує низка місцевих українських музичних та танцювальних колективів, які здійснюють популяризацію української музичної традиції в Нідерландах.

Зокрема, хор ім.Лисенка, Утрехтський візантійський хор, фольклорний ансамбль „Русалка”, „Отрада” тощо. З огляду на постійний інтерес в Нідерландах до української музики і співу, як народного так і класичного, українські колективи також часто запрошуються на гастрольні тури Нідерландами. У 2011-2012 рр. Нідерланди відвідали ансамбль Миколаївської філармонії „Узори”, камерний хор „Київ”, піаніст О.Полійков, який посів 3 місце у Міжнародному конкурсі піаністів ім.Ф.Ліста в Утрехті у 2011 р. З метою вшанування пам’яті 25-х роковин Чорнобильської катастрофи 26 квітня 2011 р. в м.Роттердам Посольством разом з фундацією „Супутник” було проведено урочистий концерт, який включав виступи близько 10 українських та нідерландських творчих колективів, а також демонстрацію документального фільму про Чорнобиль.

У травні 2012 року український гурт ДахаБраха взяв участь у Європейському фестивалі в м.Утрехт, де отримав схвальні відгуки з боку аудиторії фестивалю.

Серед найбільш визначних мистецьких заходів за останні роки варто відзначити інформаційно-іміджевий захід „Українська жінка в культурі та мистецтві” (13-15 травня 2010 р., Гаага), організований разом з фундацією „Матрікс Оранж” з метою ознайомлення громадських кіл країни перебування зі здобутками українських жінок у літературі, мистецтві та музиці. Захід передбачав літературну зустріч з українською письменницею Оксаною Забужко, виставку українських художниць О.Стратійчук, О.Попінової, К.Касьяненко та А.Кантер у галереї м.Гаага. Також у травні 2010 року пройшла художня виставка “Bridges and other relationships” за участі українського художника І.Несміянова, організована разом з фондом „Talent-aid International”.

У 2011 році відбулися дві виставки сучасного українського мистецтва в Амстердамі (травень-червень 2011 р.) та Гаазі (жовтень-грудень 2011 р.), організовані „Фондом сприяння розвитку мистецтв” та „Матрікс Оранж”, на яких було представлено абстрактний живопис та фотографію художників української арт-групи „Абсентна реальність”.

У рамках відзначення 20-ї річниці Незалежності України було організовано концерт відомого українського камерного ансамблю „Київські солісти” у вересні 2011 р. 5-14 жовтня 2011 року за сприяння міської влади м.Гаага Посольством було проведено фотовиставку у приміщенні мерії м.Гаага, відкриту для перегляду широкому колу нідерландської громадськості. На виставці експонувалися роботи українського фотографа С.Тарасова, присвячені культурному та історичному спадку нашої держави.

Двічі на рік «Платформою Співробітництва Україна-Нідерланди» за сприяння Посольства України в Нідерландах проводиться «День України в Нідерландах» – традиційний культурно-інформаційний захід, метою якого є ознайомлення нідерландської громадськості з культурою, історією України, а також її політичним, соціальним та економічним розвитком.