Посольство України в Королівстві Нідерланди

Київ 01:01

Мустафа Джемілєв: Росія знову намагається вигнати татар з Криму

02 лютого 2015, 14:00

Після російської анексії Криму, кримськотатарському населенню півострова стало жити, мабуть, важче, ніж коли-небудь. У минулі вихідні Мустафа Джемілєв, лідер кримських татар, відвідав Нідерланди щоб розповісти про серйозне погіршення ситуації із захистом прав людини в Криму після його анексії Росією.

"Татари бояться за своє життя", - розповідає Мустафа Джемілєв в інтерв'ю в неділю в аеропорту, перед відльотом додому. "Постійні обшуки, люди зникають, їх піддають тортурам та вбивають, підпалюють мечеті. Мета цього - вигнати татар з Криму." 71-річний Джемілєв є лідером національного руху кримських татар і членом українського Парламенту. У минулому році Росія заборонила йому в'їзді в Крим на п'ять років після того, як він публічно відмовився визнавати референдум про анексію півострова. Під час свого візиту до Нідерландів, Джемілєв зустрівся з членами Палати представників та Верховним комісаром у справах меншин.

Іноземці

За словами Джемілєва, протистояти русифікації півострова практично неможливо. Одразу після анексії, жителів Криму змушували підписати заяву про те, що приєднання Криму до Росії відбулося з їх власної волі. "Ті, хто відмовився, були змушені реєструватися як “іноземці" — щось, чого татарин ніколи не зробить", каже Джемілєв. Через це кримськотатарське населення опинилося в надзвичайно складній ситуації, тому що жити без паспорта практично неможливо. "Ви не можете працювати, ви не можете вирішити ваші справи, ви не можете продати або купити землю," - каже Джемілєв. Татар також змушують йти служити в російську армію. Тих, хто відмовляється, кидають у в'язницю. У телефонній розмові з Путіним, яку Джемілєв мав минулого року, президент пообіцяв, що татари мають «світле майбутнє» під владою Росії. З тих пір, десятки тисяч з 300 тис. татар Криму покинули півострів. Міжнародні правозахисні організації вже давно б'ють тривогу з приводу беззаконня і залякування населення з боку так званих проросійських команд самооборони. 

Ширший план

Залякують також представників органів самоврядування татар та засобів масової інформації. Минулого тижня відбувся обшук у приміщенні кримськотатарського телеканалу ATR, було заарештовано Заступника голови Меджлісу кримських татар Ахтема Чийгоза. За словами Джемілєва, арешт був помстою росіян. Чийгозу загрожує десятирічний тюремний термін у зв'язку з порушенням громадського порядку. "Ці дії — частина ширшого плану змінити кримськотатарське керівництво російськими підставними особами зі “своїх,” - каже Джемілєв.

"Захід повинен зробити все можливе, щоб забезпечити безпеку татар в Криму", каже Джемільов. Він побоюється послаблення уваги Заходу до проблеми кримських татар. "Вся увага зараз зосереджена на війні на сході України, тому є хагроза зникнення проблеми Криму з порядку денного і перетворення її на заморожений конфлікт". Депутат також попереджає про зростаючу мілітаризацію і наявність ядерної зброї на півострові.

Друга світова війна

Минулого тижня ЗМІ повідомили, що США послабили санкції, введені минулого року щодо півострова. Жителі Криму можуть знову відкриті (приватні) банківські рахунки в американських банках, відновився імпорт деяких товарів. Американські компанії, такі як MasterCard і Google, нещодавно припинили свою діяльність на півострові.

Це не перший випадок в історії, коли кримських татар виганяли з батьківщини. Під час Другої світової війни, Сталін депортував все населення кримських татар за підозрою у співпраці з нацистами. Сам Джемілєв був засланий з родиною в Узбекистан. Будучи підлітком, він став у витоків руху опору татар за часів радянської влади і багато років провів у в'язниці за це. Тільки у вісімдесятих роках, Джемілєв зміг повернутися до Криму. "Історія повторюється, тільки тепер усе гірше. Тоді вони нас хоча б не вбивали," - каже Мустафа Джемілєв.

Джерело:  |  Trouw Автор: Eva Cukier

Останні інтерв`ю

Міжнародні суди: відповідь України на гібридну агресію РФ | 13 грудня 2018, 18:40

Юридична війна України та Росії триває вже чотири роки. Час від часу судовий фронт поповнюється новими справами. Нині до низки позовів додається ще один – до Міжнародного суду ООН через агресію РФ в Азовському морі, а саме – порушення російською стороною норм Статуту ООН і Конвенції ООН з морського права.
Інтерв`ю | Джерело: Укрінформ |

Посол Украины в Нидерландах: "Результаты референдума в Нидерландах показали, что нас тут либо не знают, либо знают плохо, а то, что знают, это негатив – коррупция, Чернобыль" | 30 жовтня 2017, 18:22

Посол Украины в Нидерландах Всеволод Ченцов хоть и назначен на эту должность не так давно, но уже имеет представление, почему Нидерланды не хотели (или не могли) прописать признание европейских устремлений Украины в проекте заключительной декларации саммита Украина-ЕС. В интервью УНИАН посол приоткрывает занавес дипломатической кухни.
Інтерв`ю | Джерело: Уніан | Автор: Ірина Сомер

Всеволод Ченцов: Оскільки РФ заблокувала трибунал ООН, суд щодо МН17 в Нідерландах - найоптимальніша опція | 14 липня 2017, 13:03

Уряд Нідерландів минулого тижня оголосив, що судовий процес над винуватцями збиття Боїнга МН17 проходитиме у нідерландському суді за національним законодавством цієї країни. Таке рішення разом прийняли п’ять країн, що входять до Міжнародної спільної слідчої групи щодо розслідування катастрофи, після того, як Росія заблокувала створення міжнародного трибуналу ООН у 2015 році.
Інтерв`ю | Джерело: УКРІНФОРМ | Автор: Марина Гонта

Посол України в Нідерландах Всеволод Ченцов: "У відповідності до конвенцій Ради Європи, Росія зобов'язана надавати [Нідерландам] взаємну правову допомогу у кримінальних справах" | 05 липня 2017, 16:36

Надзвичайний і повноважний посол України в Королівстві Нідерланди Всеволод Ченцов в інтерв’ю УНІАН розповів, на чому ґрунтувалось рішення передати переслідування винних у трагедії МН17 до суду Нідерландів, коли відбудеться цей суд і чи може щось примусити Росію співпрацювати у рамках кримінального провадження.
Інтерв`ю | Джерело: УНІАН | Автор: Ірина Сомер

Олександр Горін: Жодна літера в тексті Угоди про асоціацію не буде змінена | 11 липня 2016, 09:00

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте нещодавно заявив, що його уряд шукатиме "юридично зобов'язуючі шляхи" для врахування занепокоєння тих, хто голосував "проти" на референдумі щодо ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС. Укрінформ попросив Надзвичайного і Повноважного Посла України у Нідерландах Олександра Горіна пояснити, що зараз відбувається у Нідерландах, яка позиція української сторони, та які можливі сценарії.
Інтерв`ю | Джерело: Укрінформ | Автор: Марина Гонта