Важливо! Інформація щодо розшуку неповнолітніх/малолітніх дітей, яких було незаконно депортовано з України, та зв'язок з якими було втрачено через агресію рф проти України, розміщена на відповідній сторінці Посольства.
1. Чи може МЗС України розшукати моїх родичів, з якими втрачений зв’язок?
Розшук на запити громадян здійснюється в разі, якщо йдеться про розшук найближчих родичів (батько/мати, сестра/брат, діти, чоловік/дружина), у випадках, якщо є серйозні підстави вважати, що особам, яких розшукують, загрожує небезпека (у виключних випадках такий розшук можуть ініціювати й інші особи – близькі чи знайомі розшукуваного), а також якщо маються підтвердження фактів порушення прав та інтересів українських громадян за кордоном, по відношенню до яких ініціюється розшук.
Допомогу з розшуку та відновлення родинних зв’язків, втрачених внаслідок збройних конфліктів, стихійного лиха, техногенних катастроф, сучасних міграційних процесів, інших екстремальних ситуацій громадянам України безкоштовно надає Служба розшуку Товариства Червоного Хреста України (01004, Київ, вул. Пушкінська 30, тел. тел.: (044) 235-01-57, факс: (044) 288-16-58, e-mail: [email protected].
Громадяни можуть також звертатися безпосередньо до Міжнародної Служби Розшуку (Адреса: Internationaler Suchdienst, 5-9, Globe Allee, 34444 Arolsen, Bundesrepublik Deutschland).
2. Чи може МЗС України розшукати громадянина України, який поїхав за кордон і про якого тривалий час відсутні відомості?
Для розшуку громадян України, які зникли безвісти за кордоном, потрібно звернутися із заявою до органів МВС України за місцем проживання, які ініціюють проведення розшуку безвісно відсутніх осіб в іноземних державах.
У разі перебування розшукуваного громадянина на консульському обліку - консульська установа України може повідомити таку особу про те, що його шукають та надати йому інформацію про осіб, які звернулися до МЗС з такою заявою.
Законом України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” від 12.07.2018 № 2505-VIII (далі – Закон) передбачено вичерпний перелік органів, уповноважених на облік та/або розшук осіб, зниклих безвісти, до якого МЗС та посольства/консульства не відносяться.
Відповідно до пункту 1 статті 18 Закону, заява про розшук особи, зниклої безвісти, має подаватися заявником до відповідного територіального органу Національної поліції України.
3. Я хочу подати заяву для забезпечення розгляду судової справи, як мені це зробити?
З метою здійснення розшуку осіб в інших випадках, у тому числі при розшуку адресних даних громадян для здійснення необхідних дій в рамках судових позовів про стягнення аліментів, рекомендується звертатися до Національного центрального бюро Інтерполу через підрозділи МВС України за місцем проживання (безпосередньо приймати від громадян клопотання про здійснення розшуку НЦБ Інтерполу не уповноважений).
Положеннями пункту 4.1.3. Інструкції про порядок використання правоохоронними органами можливостей Національного центрального бюро Інтерполу в Україні у попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури, Служби безпеки, Державного комітету у справах охорони державного кордону, Державної митної служби та Державної податкової служби України № 3/1/2/5/2/2 від 09.01.1997, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.02.1997 за № 54/1858, передбачено, що правоохоронні органи України, використовуючи систему міжнародного розшуку в межах Інтерполу, мають можливість встановити місцезнаходження особи, яка виїхала за кордон і пропала безвісти.
Відповідно до підпункту 33 пункту 4 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою КМУ № 877 від 28.10.2015, Національна поліція організовує взаємодію правоохоронних та інших державних органів України з Інтерполом, Європолом, а також компетентними органами інших держав з питань, що належать до сфери діяльності Інтерполу та Європолу.