• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Процесуальні провадження під час встановлення тимчасової опіки та вилучення дитини з родини
Опубліковано 29 квітня 2024 року о 16:25

Неофіційний переклад інструкцій для громадян на сайті суду.

Провадження, які стосуються вилучення дитини з родини складаються з наступних кроків:

1. До суду надходить клопотання щодо вилучення дитини з родини.

Рада з захисту дітей або інституційний заклад (нід. gecertificeerde instelling) на підставі дослідження ситуації в родині може визнати захід по вилученню з родини, як необхідний для захисту прав неповнолітньої дитини. Рада з захисту дітей чи одна з організацій, які займаються захистом молоді (або у деяких випадках Державна прокуратура Нідерландів) направляє клопотання у відділ сімейного та ювенального права окружного суду (за місцем проживання дитини) для отримання дозволу на вилучення дитини з родини.

  • Зауважте, що міський голова та старости можуть позиватися до суду лише щодо отримання дозволу на розміщення дитини у закладі закритого типу (це форма опіки призначена для молодих людей віком від 12 до 18 років, які становлять небезпеку для себе та оточуючих і відповідно щодо яких інші заходи не мають успіху), крім того, для цього рішення потрібно також отримати дозвіл від законних представників або батьків.
  • В тому випадку, коли раніше вже було прийнято рішення про вилучення з родини, організація з захисту молоді (або співробітник органу соціальної підтримки сімей) може подати клопотання про продовження терміну дії рішення про встановлення тимчасової опіки та вилучення з родини.

2. Якщо ви є батьками або законними представниками дитини, ви можете подати письмове заперечення проти клопотання про отримання дозволу на вилучення дитини з родини.

Це терміновий запит? В цьому випадку існує вірогідність, що дитину можуть вилучити з родини невідкладно. Це несе серйозні наслідки як для дитини так і для вас. Слухання під час судового засідання відбудеться впродовж 2 тижнів після того, як вашу дитину було вилучено з родини. Якщо ви не згодні з подібним рішенням, ви можете його оскаржити. Подробиці - нижче.


Клопотання не має термінового характеру? Якщо до суду буде подано запит на отримання дозволу на вилучення дитини з родини або продовження терміну попередньо встановленої тимчасової опіки, ви отримаєте письмове повідомлення від суду. Повідомлення містить копію петиції та додатків, які Рада з захисту дітей, організація з захисту молоді або орган соціальної підтримки молоді подали до суду у справах неповнолітніх. Таке повідомлення може  емоційно виснажливим для вас та вимагатиме деякий час, щоб ознайомитись з текстом та обміркувати його. Ви також можете обговорити цей лист з соціальним працівником, який надає вам допомогу або іншою довіреною особою. Важливо розуміти, які дії ви можете вчинити у відповідь на повідомлення суду:


Оскарження клопотання. Ви можете повідомити суддю суду у справах неповнолітніх, якщо ви не згодні з клопотанням про вилучення дитини з родини або з прийняттям рішення про продовження попередньо встановленої тимчасової опіки. Це називається оскарженням клопотання, та воно може бути подано одним з 2 способів:

  • Напишіть листа, який слугуватиме письмовим запереченням на клопотання соціальних служб. Зазначте чому ви не згодні з клопотанням та вкажіть номер справи (його зазначено в повідомленні, яке ви отримали від суду), та надішліть його за адресою, вказаною в цьому ж повідомлені. Ви можете скористатись такою можливістю не пізніше ніж за 3 робочих дня до початку слухання та, якщо суддя суду у справах неповнолітніх надає дозвіл, під час слухання, якщо закон або процесуальні правила не передбачають подання документів у більш ранній строк. Якщо суддя отримає документи пізніше, він вирішуватиме самостійно, чи матиме він час на ознайомлення та врахування під час винесення свого рішення. Додатково надішліть копію заперечення до відома Ради з захисту дітей та інших зацікавлених сторін (або призначеному соціальному працівнику з питань захисту неповнолітніх, якщо ви не згодні з рішенням щодо продовження терміну встановленої тимчасової опіки чи вилучення з родини).
  • Під час судового слухання поясніть у чому полягає суть ваших заперечень. Також повідомте про будь-які зміни у вашій ситуації з моменту подання клопотання щодо вилучення дитини з родини. У повідомленні суду зазначено, де та коли відбудеться судове засідання.
    У разі направлення до суду клопотання щодо негайного вилучення дитини з родини, судове засідання проводиться після вилучення дитини, але не пізніше ніж через 2 тижні потому.

Ви згодні з рішенням про вилучення дитини з родини або з продовження терміну дії відповідного рішення? В такому випадку вам не обов’язково повідомляти суд у справах неповнолітніх, але маєте право це зробити в один з наступних способів:

  • Напишіть листа у відповідь, що ви згодні з таким рішенням та надішліть листа за адресою, вказаною в судовому повідомленні.
  • Висловіть свою позицію під час судового слухання.

Ви не знаєте що робити? Суддям заборонено давати вам поради, оскільки вони неупереджені та незалежні. Якщо ви не знаєте, що робити, ви можете звернутися до нідерландської державної організації «Juridisch Loket» (укр. Офіс з надання юридичних послуг) за телефоном 0800 80 20 або юриста на ваш вибір, чи когось іншого, хто може вам допомогти.

 
Якщо ви не відреагуєте, суд у справах неповнолітніх прийме рішення без вашої відповіді.
Ви можете також відмовитися від письмового заперечення та не бути присутнім на слуханні, однак в такому випадку, суддя прийме рішення, не вислухавши вас. Ви отримаєте рішення судді у справах неповнолітніх поштою через кілька тижнів.


Неповнолітній не погоджується з клопотанням?
Якщо сам неповнолітній не погоджується з клопотанням про вилучення з родини, є два варіанта розвитку подій:

  • Бесіда з дитиною. Якщо мова йде саме про вилучення дитини з родини, а не про розміщення дитини у закладі закритого типу, суддя суду у справах неповнолітніх запросить вашу дитину на бесіду (це коротка неформальна розмова, під час якої дитина може самостійно повідомити, що вона сама думає про ситуацію в родині, без присутності батьків або законних опікунів). Якщо клопотання стосується дозволу на розміщення дитини у закладі закритого типу, ваша дитина отримає власну повістку на судове засідання.
  • Самостійне заперечення під час розгляду справ про розміщення у закладах закритого типу. Ваша дитина завджи забезпечується послугами безоплатного адвоката, якщо мова йде про її розміщення у закладі закритої форми опіки. Неповнолітні віком від 12 років можуть самостійно захищати себе в суді у справах неповнолітніх. У деяких випадках це також можливо у віці до 12 років.

3. Підготовка до слухання справи

Мета слухання полягає в тому, щоб суддя суду у справах неповнолітніх отримав чітку уяву про вашу ситуацію, для прийняття рішення, стосовно вилучення дитини з родини або продовдження терміну дії попердньо прийнятого рішення. Для цього суддя ставить запитання та вислуховує вас та інших присутніх.

Слухання зазвичай відбуваються протягом 3 тижнів після отримання судом відповідного запиту. Ви та зацікавлені сторони отримаєте сповіщення про час та місце засідання.

Суд може вирішити дозволити вилучити дитину з родини у поєднанні з встановленням тамчасового нагляду (нід. VOTS). Таке рішення набуває чинності негайно, а слухання відбудеться протягом 2 тижнів. Де і коли буде проходити засідання, зазначається в ухвалі (повідомленні) про вилучення дитини з родини або в листі суду. Ви та зацікавлені сторони можете поставити запитання та прояснити ситуацію під час слухання.

Слухання відбувається у термін до 3 місяців, під час якого Рада з захисту дітей проводить власне розслідування. Під час засідання суддя у справах неповнолітніх з’ясує, що саме відбувається в родини.

Як підготуватися до слухання? Продумайте заздалегідь, що ви хочете сказати судді суду у справах неповнолітніх. Якщо ви підготувати письмове заперечення, уважно прочитайте його ще раз. Зважте, чи хочете ви розповісти власну версію. Якщо ви хочете, щоб від вашого імені виступав хтось інший, наприклад адвокат, будь ласка, повідомте суд заздалегідь (той, хто виступає від вашого імені, називається представником).  Дізнайтеся, як дістатися до суду та прибути туди вчасно. Прочитайте інформацію про суд, щоб дізнатися, що вам потрібно взяти з собою і що відбувається, коли ви входите до суду, а також прочитайте правила внутрішнього розпорядку суду. 

У залі суду. У залі судового засідання можуть перебувати лише такі особи: 

  • Ви та другий з батьків, або законний представник, якщо він або вона є зацікавленою стороною (має батьківські повноваження або є вітчимом або мачухою неповнолітніх дітей).
  • Ваш адвокат або адвокат другого з батьків або опікуна (залучення адвоката не є обов’язковим, але іноді може бути розумним)
  • Працівник Ради з захисту дітей (тільки якщо Рада подала клопотання про вилучення дитини з родини)
  • Соціальний працівник організації з захисту молоді або той, хто має відповідний статус.
  • Інші люди, якщо вони мають дозвіл судді у справах неповнолітніх, бути присутніми на слуханні, наприклад, опікуни
  • За необхідності: перекладач
  • За необхідності: cудова поліція (підрозділ поліції, відповідальний за безпеку під час слухання)
  • Громадськість не допускається, слухання не є публічними. Батькам або опікунам, які не є зацікавленою стороною, може бути надано особливий доступ до слухання, щоб бути заслуханим. Для цього потрібен дозвіл судді у справах неповнолітніх.

4. Рішення суду

Суддя у справах неповнолітніх зазвичай може добре зрозуміти вашу ситуацію після прочитання всіх документів, іноді після додаткової розмови з дитиною та вислухавши присутніх під час засідання. Наприкінці засідання він може прийняти усне рішення про вилучення дитини з родини. За деякий час ви або ваш адвокат отримаєте постанову суду (називається рішенням) надіслану листом.

Якщо судді потрібно більше часу, рішення буде прийнято протягом 2 тижнів після засідання, про що вас буде також повідомлено листом.

Можливі ухвали. Суддя суду у справах неповнолітніх може виносити різні види ухвал:

  • Ухвала клопотання. Якщо суддя у справах неповнолітніх вважає за необхідне дозволити вилучення дитини з родини, він задовольнить таке клопотання. Потім він надає згоду, яка називається дозволом, організації з захисту молоді на вилучення вашої дитини з родини. У постанові суддя визначає, як довго цей дозвіл дійсний. Влаштування поза домом може тривати максимум 12 місяців і зазвичай пов’язане з тривалістю наказу про нагляд. Можливе розширення повноважень організації.
  • Відкладання клопотання. Чи може суддя суду у справах неповнолітніх не приймати рішення по суті щодо всього клопотання або його частини, наприклад, тому що розслідування ще триває та необхідно для встановлення повної картини? Тоді суддя суду у справах неповнолітніх відкладає (частково) клопотання про вилучення дитини з родини. Клопотання буде знову розглянуто пізніше під час слухання.
  • Відхилення запиту. Якщо суддя суду у справах неповнолітніх не вважає необхідним вилучення дитини з родини, він відхиляє клопотання.
  • Жодного рішення. Якщо клопотання було відкликано, суддя суду у справах неповнолітніх не ухвалюватиме жодного  рішення.
  • Припинення тимчасової опіки та повернення дитини до родини. Дитина може бути повернута до родини раніше за клопотанням. Лише один із батьків, який має батьківські повноваження, або неповнолітня особа (віком від 12 років) може подати запит до суду у справах неповнолітніх. Ви можете подати запит лише якщо організація захисту молоді вирішить не подавати апеляцію. Це правило стосується і самого неповнолітнього.

5. Апеляція та касація

Ви не згодні з рішенням судді? Тоді ви можете оскаржити рішення в апеляційному суді. Ваш адвокат повинен зробити це протягом 3 місяців з моменту винесення постанови.

Апеляційна скарга у сімейній справі.

Касація

Якщо ви не згодні з рішенням суду, ви можете оскаржити його у Верховному суді. Адвокат має подати касаційну скаргу протягом 3 місяців.

Касаційна скарга

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux