Співробітництво України з ОЗХЗ
Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення (далі - Конвенція) була ухвалена 3 вересня 1992 року на Конференції з роззброєння у Женеві. 13 січня 1993 р. Конвенція була відкрита для підписання у Парижі, набула чинності 29 квітня 1997 р.
Згадана Конвенція є першим багатостороннім договором у галузі роззброєння, який передбачає ліквідацію цілого виду зброї масового ураження під глобальним міжнародним контролем.
Контроль за виконанням Конвенції покладено на Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), штаб-квартира якої розташована в Гаазі (Нідерланди). Наразі до ОЗХЗ входять 193 держави-учасниці.
Україна підписала Конвенцію 13 січня 1993 року, ратифікувала - 16 жовтня 1998 року. Для України зазначена Конвенція набула чинності 15 листопада 1998 року. Україна суворо дотримується своїх зобов’язань за Конвенцією, ніколи не володіла і не мала намірів розробляти, накопичувати або застосовувати хімічну зброю. Забезпечення імплементації Конвенції є одним з найважливіших напрямків політики нашої держави у галузі роззброєння, контролю над озброєннями та зміцнення довіри. Це питання перебуває під постійним контролем Президента та Уряду України.
Указом Президента України від 15 листопада 2012 року №673 затверджено План заходів на 2012 - 2021 роки з виконання Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення (далі – План). Положеннями цього документа визначено: комплекс заходів, необхідних для здійснення ефективної імплементації положень Конвенції на національному рівні; перелік установ, що залучатимуться у межах їхньої компетенції до виконання конкретних пунктів Плану, сфери їхньої відповідальності; джерела та обсяги фінансування.
Згідно з Указом Президента України від 26 серпня 1999 року № 1080/99, Національним органом України з виконання Конвенції визначено Міністерство закордонних справи України, яке відповідає за організацію системної координації широкого спектру практичних заходів, затверджених Планом заходів на 2012-2021 р.р..
Положення Плану охоплюють наступні напрями діяльності:
- підготовка національних декларацій;
- забезпечення проведення інспекційної діяльності ОЗХЗ на території України;
- здійснення контролю за міжнародними передачами, використанням та перевезенням хімікатів, які підлягають контролю за Конвенцією;
- підготовка персоналу, необхідного для забезпечення виконання зобов’язань України за Конвенцією;
- створення Державної аналітичної лабораторії;
- забезпечення захисту інформації з обмеженим доступом, яка передається в рамках виконання зобов’язань України за Конвенцією:
- міжнародне співробітництво в рамках Конвенції.
Україна п’ять разів (у 1999-2001 рр., 2004-2006 рр., 2009-2011 р.р., 2012-2014 рр. та 2018-2020 р.р.) перебувала у складі Виконавчої ради ОЗХЗ від Східноєвропейської регіональної групи.
До складу цього виконавчого органу ОЗХЗ входить 41 країна з усіх 5 регіональних груп, які обираються Конференцією держав-учасниць Конвенції терміном на два роки.
Членство у Виконавчій раді ОЗХЗ передбачає участь української делегації в її поточних сесіях, які регулярно, скликаються для розгляду актуальних питань хімічного роззброєння та діяльності у рамках Організації, розробки й ухвалення відповідних директивних рішень тощо.