Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Співробітництво України з ОЗХЗ
Опубліковано 16 січня 2013 року о 16:11

Співробітництво України з ОЗХЗ

Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення (далі - Конвенція) була ухвалена 3 вересня 1992 року на Конференції з роззброєння у Женеві. 13 січня 1993 р. Конвенція була відкрита для підписання у Парижі, набула чинності 29 квітня 1997 р.

Згадана Конвенція є першим багатостороннім договором у галузі роззброєння, який передбачає ліквідацію цілого виду зброї масового ураження під глобальним міжнародним контролем.

Контроль за виконанням Конвенції покладено на Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), штаб-квартира якої розташована в Гаазі (Нідерланди). Україна підписала Конвенцію 13 січня 1993 року, ратифікувала - 16 жовтня 1998 року. Для України зазначена Конвенція набула чинності 15 листопада 1998 року. Україна суворо дотримується своїх зобов’язань за Конвенцією, ніколи не володіла і не мала намірів розробляти, накопичувати або застосовувати хімічну зброю. Забезпечення імплементації Конвенції є одним з найважливіших напрямків політики нашої держави у галузі роззброєння, контролю над озброєннями та зміцнення довіри. Це питання перебуває під постійним контролем Президента та Уряду України.

Указом Президента України від 15 листопада 2012 року №673 затверджено План заходів на 2012 - 2021 роки з виконання Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення (далі – План). Положеннями цього документа визначено: комплекс заходів, необхідних для здійснення ефективної імплементації положень Конвенції на національному рівні; перелік установ, що залучатимуться у межах їхньої компетенції до виконання конкретних пунктів Плану, сфери їхньої відповідальності; механізми міжвідомчої взаємодії; джерела та обсяги фінансування. Загальний контроль за виконанням Плану покладено на Кабінет Міністрів України.

Згідно з Указом Президента України від 26.08.1999 р. № 1080/99, Національним органом України з виконання Конвенції (далі – Нацорган) визначено Міністерство закордонних справи України, яке відповідає за організацію системної міжвідомчої координації широкого спектру практичних заходів, затверджених Планом заходів на 2012-2021 р.р..

Положення Плану охоплюють наступні напрями діяльності: підготовка національних декларацій; забезпечення проведення інспекційної діяльності ОЗХЗ; здійснення контролю за міжнародними передачами, використанням та перевезенням хімікатів, які підлягають контролю за Конвенцією; підготовка персоналу, необхідного для забезпечення виконання зобов’язань України за Конвенцією; створення Державної аналітичної лабораторії; забезпечення захисту інформації з обмеженим доступом, яка передається в рамках виконання зобов’язань України за Конвенцією та міжнародне співробітництво в рамках Конвенції.

Підготовка національних декларацій України

Згідно зі Статтею VI Конвенції, Нацорганом України з її виконання вживаються комплексні заходи, необхідні для формування і вчасного подання Технічному секретаріату (ТС) ОЗХЗ щорічних національних декларацій:

 • щодо об’єктів хімічної промисловості (ОХП) України, діяльність яких підпадає під контроль з боку ОЗХЗ (виробництво, переробка або споживання спискових хімікатів та конкретних органічних хімікатів);

 • із здійснення експортно–імпортних операцій з визначеними Конвенцією хімікатами;

 • про національні програми захисту від хімічної зброї (передбачені законодавством України засобів і заходів з надання допомоги населенню та регіонам країни у випадку можливого застосування ХЗ);

 • стосовно хімічних засобів боротьби із заворушеннями.

Існуючий на сьогодні механізм підготовки національних декларацій за Конвенцією є достатньо врегульованим і дозволяє вчасно надавати ТС ОЗХЗ об’єктивну інформацію щодо тих об’єктів хімічної промисловості України, діяльність яких підпадає під декларування, а також щодо експортно-імпортних операцій зі списковими хімікатами.

Супроводження інспекційних груп ОЗХЗ

З урахуванням положень Частини Х Додатку з перевірки Конвенції, Нацорган України відповідає за супроводження інспекційних груп ОЗХЗ, які відряджаються ТС ОЗХЗ з метою здійснення перевірки об’єктів хімічної промисловості (ОХП) держав-учасниць Конвенції, діяльність яких підпадає під її дію.

Загалом, за роки членства України в ОЗХЗ, у нашій державі було проведено 22 інспекції ОЗХЗ на 15 українських об’єктах хімічної промисловості. Результати всіх перевірок засвідчили сумлінне виконання нашою державою міжнародних зобов’язань за Конвенцією.

Здійснення контролю за міжнародними передачами

Україна приділяє суттєву увагу питанню забезпечення експортного контролю за товарами подвійного призначення, зокрема тими, що можуть бути використані у створенні хімічної зброї.

На даний час в Україні сформована достатня нормативно-правова база, якою регламентуються процедури контролю за експортом/імпортом товарів подвійного призначення.

Підготовка персоналу

Нацорган України у межах компетенції сприяє залученню представників України до участі в різноманітних міжнародних навчальних курсах і практичних семінарах, що проводяться під егідою ОЗХЗ і спрямовуються на поширення національного досвіду країн-учасниць щодо імплементації положень Конвенції, обговорення потенційно небезпечних перспектив використання новітніх досягнень хімічної науки та промисловості у цілях, що заборонені Конвенцією.

Головним завданням згаданих навчальних курсів є підготовка кваліфікованого персоналу, здатного ефективно застосувати на практиці положення Конвенції. Загалом, за весь час дії Плану за сприяння МЗС України та за рахунок спонсорської підтримки організаторів заходів на міжнародних курсах ОЗХЗ, пройшли навчання більш ніж 100 українських фахівців. Один представник України працює за контрактом в Технічному секретаріаті ОЗХЗ.

Міжнародне співробітництво 

Заходи міжнародного співробітництва у рамках ОЗХЗ дозволяють здійснювати обмін досвідом з широкого спектру питань, які становлять взаємний інтерес та сприяють подальшій імплементації положень Конвенції.

Про рівень відносин України з ОЗХЗ свідчать також інші заходи останніх років, серед яких слід відзначити :

 • жовтень 2005 р. - багатонаціональне навчання ОЗХЗ “Joint Assistance 2005”, Яворівській полігон МО України;

 • жовтень 2006 р. і березень 2007 р. - семінари-практикуми щодо надання допомоги і захисту, а також координації місцевих рятувальних служб і міжнародних організацій при ліквідації надзвичайних ситуацій, пов’язаних з можливим застосуванням хімічної зброї, м.Київ;

 • 2010 р. - українські фахівці продемонстрували свої навички у багатосторонньому польовому навчанні з надання допомоги ASSISTEX 3 (жовтень, Туніс) та штабному навчанні щодо оцінки потреб з метою попередження терористичних актів із застосуванням хімікатів на хімічному підприємстві (листопад, Варшава);

 • червень і липень 2011 р. - навчальний курс для фахівців у галузі аналітичної хімії та семінар для фахівців митної і прикордонної служби, м.Київ;

 • 8-10 листопада 2011 р. - українські спеціалісти взяли участь у штабному навчанні CHEMSHIELD 2011 (м.Гаага, Нідерланди);

 • проведення у травні 2012 та 2013 років навчальних курсів ОЗХЗ з питань допомоги і захисту від хімічної зброї на базі Українського науково-практичного центру медицини катастроф (м.Київ);

 • проведення у вересні 2012 року та травні 2013 року міжнародних навчальних курсів для хіміків–аналітиків на базі КНУ ім.Т.Г.Шевченка ( м.Київ).

Наразі з Технічним секретаріатом ОЗХЗ опрацьовується питання щодо відновлення проведення в Україні навчального курсу для фахівців у галузі аналітичної хімії та навчального курсу з питань допомоги і захисту від хімічної зброї.

Організація і проведення такого рівня міжнародних заходів в Україні безумовно сприяли та сприятимуть у подальшому зміцненню іміджу на міжнародній арені нашої держави, яка гарантовано і на високому рівні виконує свої міжнародні зобов’язання за Конвенцією та має потужні можливості щодо активізації співробітництва з ОЗХЗ.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux