Міжнародний кримінальний суд (МКС) - перший у світі постійно діючий міжнародний кримінальний суд. Суд засновано Римським статутом (1998 року). До юрисдикції МКС входить розслідування таких міжнародних злочинів як геноцид, воєнні злочини, злочини проти людяності та злочин агресії.
Міжнародний кримінальний суд не замінює національні суди. Згідно Римського Статуту, обов’язком кожної держави є здійснення її кримінальної юрисдикції стосовно осіб, які несуть відповідальність за вчинення міжнародних злочинів. Міжнародний кримінальний суд може втрутитися тільки тоді, коли держава не здатна або не бажає належним чином здійснювати розслідування або кримінальне переслідування злочинців.
МКС складається з Президії, Судових палат, Офісу Прокурора та Секретаріату. 18 суддів МКС обираються Асамблеєю держав-учасниць на 9 років. Штаб-квартира Суду знаходиться в Гаазі.
Державами-учасницями Римського Статуту є понад 120 країн, що представляють усі регіони: Африку, Азіатсько-Тихоокеанський регіон, Східну Європу, Латинську Америку та Карибський басейн, а також Західну Європу та Північну Америку.
Україна підписала, але станом на сьогодні не ратифікувала Римський статут. Однак країна двічі скористалася своїм правом визнати юрисдикцію Суду відповідно до статті 12 пункту 3 Статуту.
1 березня 2022 року прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування воєнних злочинів Росії під час повномасштабної війни проти України. Прокурор уточнив, що вже бачить ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
2 березня до Канцелярії прокурора МКС звернулися 39 країн-учасниць Римського статуту, що дозволило прокурору взятися за розслідування ситуації невідкладно.
17 березня 2023 року ІІ Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт двох осіб у контексті ситуації в Україні, а саме Президента Російської Федерації Путіна В.В. та Уповноваженої з прав дитини в Офісі Президента Російської Федерації Львової-Бєлової М.О. Вищезазначені ордери на арешт видані за клопотаннями прокуратури, поданими 22 лютого 2023 року. Зазначеним особам інкримінується вчинення воєнного злочин у вигляді незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переміщення населення (дітей) з тимчасово окупованих територій України до Росії.
5 березня 2024 року Палата попереднього провадження ІІ МКС видала ордери на арешт двох осіб у контексті ситуації в Україні, а саме Сергія Івановича Кобилаша, генерал-лейтенанта Збройних сил Росії, який у відповідний час був командувачем Дальньої авіації Повітряно-космічних сил, та Віктора Миколайовича Соколова, адмірала Військово-морського флоту Росії, який у відповідний час був командувачем Чорноморським флотом, за ймовірні злочини, вчинені щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року. Йдеться про напади на цивільні об’єкти, заподіяння надмірної шкоди цивільним та їхньому майну, а також злочин проти людяності. Два ордери на арешт були видані за клопотаннями Офісу прокурора. Палата попереднього провадження визнала, що є достатні підстави вважати, що двоє підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, завдані під їхнім командуванням по українській електричній інфраструктурі щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року. У цей час відбулася ймовірна кампанія ударів по численних електростанціях і підстанціях, які були здійснені російськими збройними силами в багатьох місцях в Україні.
На разі, в Києві функціонує Представництво МКС в Україні (з жовтня 2023 року).
Більше інформації за посиланням: https://www.icc-cpi.int/situations/ukraine