• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Вилучення дітей соціальними службами
Опубліковано 30 березня 2024 року о 14:50

В деяких випадках соціальні служби Королівства Нідерланди можуть подавати клопотання до суду у справах неповнолітніх, з метою вилучення вашої дитини з родини. Такі справи підпадають під дію цивільного права. Як батьки, ви можете отримати юридичну допомогу та скористатись послугами адвоката безкоштовно, якщо ви вперше зіткнулися з (терміновим) клопотанням про вилучення дитини (дітей) з родини. В інших випадках ви можете самі залучити юриста, щоб він проконсультував вас і скерував ваші подальші дії.

Якщо Рада з захисту дітей (нід. Raad voor de Kinderbescherming) звернулася до суду з клопотанням щодо вилучення дитини з вашої родини, та вже заплановано відповідне слухання в суді, ви отримаєте сповіщення звичайним листом, електронною поштою або через свого адвоката. Ця інформація може вас дезорієнтувати, наприклад, тому що ви не знаєте, що мається на увазі під терміном "вилучення дитини з родини" (нід. uithuisplaatsing) та як буде проходити судовий процес, або тому, що це здаватиметься вас несправедливим.

Важливо розуміти для себе наступну інформацію та проговорити її зі своїми дітьми:

Вилучення дитини з родини внаслідок рішення суду у справах неповнолітніх є не добровільною, а примусовою мірою. Ви маєте співпрацювати з соціальною службою та організацією із захисту молоді (так званий інституційний заклад), в тому випадку, якщо суддя суду у справах неповнолітніх дає дозвіл на вилучення дитини. Варто пам'ятати, що це не покарання, а ви не визнані засудженими.

Влаштування (тимчасове) дитини в іншій родині або закладі є заходом із захисту дітей. Якщо суддя надає дозвіл на вилучення дитини, його рішення вмотивоване занепокоєнням щодо того, чи ваша неповнолітня дитина (діти) можуть безпечно себе почувати та розвиватися у вашій родині. В інших випадках причиною є необхідність проведення відповідних досліджень психічного та фізичного здоров’я вашої дитини. Вилучення дитини з родини використовується для того, щоб допомогти вашій дитині (дітям) розвиватись безпечно.

Влаштування дитини під нагляд соціальної служби можливе лише в тому випадку, коли мета спеціального розпорядження про нагляд (нід. ondertoezichtstelling/OTS - захід, застосований судом у справах неповнолітніх, згідно з яким батьків або опікунів дитини обмежують у батьківських повноваженнях/піклуванні, а нагляд за дитиною покладається на організацію із захисту неповнолітніх (так званий інституційний заклад)) не була досягнута, під час проживання вашої дитини разом з вами.

Лише суддя у справах неповнолітніх може дати дозвіл на вилучення дитини з родини. Організація з захисту молоді самостійного цього зробити не може.

Суддя у справах неповнолітніх бере до уваги такі фактори: положення законодавства Нідерландів, факти та обставини справи. Суддя може видати розпорядження про влаштування дитини під тимчасову опіку лише, якщо для цього є достатні підстави і рішення відповідає інтересам дитини.

Суддя суду у справах неповнолітніх також може поговорити з вашими дітьми (віком від 12 років), якщо вони захочуть висловити власну думку. Це називається розмовою з дитиною, без вашої присутності. Ваші діти також можуть звернутися до суду письмово.

Примусове влаштування дитини під нагляд соціальної служби та вилучення її з родини припиняється автоматично, як тільки вашій дитині виповнюється 18 років. Якщо ваша дитина перебуває в прийомній сім’ї або сімейному будинку і бажає залишатися там надалі, вона може залишатися там до досягнення нею 21 року, за власним бажанням. Після цього, до муніципалітету можна звернутись із запитом про продовження цього терміну, допоки молодій людині не виповниться 23 роки.  

У тому випадку, якщо підлітку, який потрапив до дитячого закладу закритого типу, виповнилося 18 років, за суворих умов, суддя суду у справах неповнолітніх може за відповідним клопотанням, також вирішити, що ваша дитина повинна залишатися там впродовж додаткових шісти місяців. 

Добровільне влаштування дитини поза родиною не відбувається через суд. Під час влаштування дитини поза родиною батьки або опікуни погоджуються з тим, щоб хтось інший тимчасово виховував та опікувався їхніми неповнолітніми дітьми. Соціальний працівник організовує таку форму піклування за умови погодження з батьками або законними представниками. Соціальний працівник звертається до муніципалітету для отримання так званого рішення про надання допомоги. Додаткова інформація за посиланням нідерландською мовою. 

Примусове вилучення дитини з родини через суд. Влаштування дитини для проживання в іншому місці за рішенням судді у справах неповнолітніх також називається примусовим вилучення дитини з родини. Ви повинні співпрацювати з соціальними службами.

Термінові запити. У разі надзвичайної ситуації суддя суду у справах неповнолітніх може погодитися на негайне вилучення дитини з родини. Протягом 2-х тижнів відбудеться слухання, на якому батьки або опікуни зможуть висловити власну думку щодо цього рішення.

Влаштування (тимчасове) дитини в іншій родині або закладі через муніципалітет. В цьому випадку процедура проводиться через муніципалітет та лише за згодою батьків, а ваша дитина не повинна ще перебувати під наглядом соціальної служби (нід. OTS). Рада з захисту дітей або організація з захисту дітей (інституційний заклад) також не залучаються до такої справи. Використовується лише соціальна підтримка для молоді, організована муніципалітетом на добровільних засадах. Ваша дитина зобов'язана співпрацювати з соціальною службою. Таке клопотання задовольняється судом у справах неповнолітніх.

Також існують декілька інших заходів, спрямованих на захист дітей, щодо яких може приймати рішення тільки суд у справах неповнолітніх і яке батьки або опікуни повинні виконувати:

  • розпорядження про нагляд (нід. ondertoezichtstelling/OTS). Зазвичай ваша дитина вже перебуває під наглядом соціальної служби, коли надходить клопотання щодо вилучення дитини з родини. 
  • розпорядження про тимчасовий нагляд (нід. voorlopige ondertoezichtstelling/VOTS) яке може бути застосоване одночасно з терміновим вилученням дитини з родини.
  • позбавлення батьківських прав. Якщо один із батьків тривалий час не може належним чином доглядати та виховувати дитину, його повноваження можуть бути припинені за поданням Ради із захисту дітей. В такому випадку інша уповноважена особа або інституційний заклад матиме опіку над дитиною.

Лише Рада із захисту дітей (kinderbescherming.nl), організації з захисту молоді (так звані інституційні заклади (keurmerk.nl), а в деяких випадках Державна прокуратура Нідерландів може вимагати ці заходи спрямовані на захист дітей.

Ініціатор розгляду справи про вилучення дитини з родини, а як правило - це Рада з захисту дітей або інша організація з захисту молоді (інституційний заклад) – пропонує місце проживання, в якому дитина буде тимчасово проживати. Місце проживання може класифікуватись як відкритого, так і закритого типу. Суддя суду у справах неповнолітніх може надати дозвіл на проживання дитини в закладі того чи іншого типу, виключно у відповідності до клопотання, що надійшло до суду. Суддя не може самостійно обрати інший тип.

Які місця проживання або заклади відносяться до відкритого типу?

  • проживання з іншим з батьків (з або без батьківських прав)
  • проживання з іншим членом родини або знайомими (так звана мережева прийомна родина)
  • прийомні батьки
  • сімейний будинок
  • навчальний центр для здобуття навичок самостійного життя
  • відкритий заклад, що надає серед іншого, послуги соціальної підтримки


Відкриті заклади не є формою позбавлення волі, в яких встановлено суворий контроль за пересуванням дітей.

Влаштування дитини для проживання в заклади закритого типу можливо для дітей віком до 18 років, у таких випадках:

  • існують серйозні проблеми з вихованням дитини, або вона має серйозний розлад поведінки, який перешкоджає розвитку у підлітковому віці, та
  • існує ризик того, що дитина зникне з поля зору соціальної служби (за власним бажанням чи за допомогою інших осіб) і, отже, не отримає необхідного догляду, та
  • є згода фахівця з поведінкової психології.

В закладах закритого типу встановлено суворий регламент відвідувань та вашій дитині не дозволяється самостійно залишати територію закладу.

Більше інформації на тему за посиланням нідерландською мовою

Ви маєте погодити з організацією захисту молоді питання відвідування вашої дитини, включно з визначенням місця та часу. Якщо суддя вже встановив відповідний графік, він діятиме й надалі. Організація з захисту молоді може клопотатися перед суддєю щодо внесення змін в такі домовленості. Якщо ваша дитина потрапила до закладу закритого типу, у кооперації із закладом ви визначаєте можливість відвідань, дату та час.

Батьки або опікуни не можуть просити суддю у справах неповнолітніх вилучити дитину з родини. Це компетенція:

  • Ради з захисту дітей: якщо не встановлено інших заходів із захисту дитини;
  • організація з захисту молоді: якщо вже є розпорядження про тимчасовий нагляд (нід. ondertoezichtstelling/OTS);
  • Державна прокуратура Нідерландів (вона втручається лише у виняткових випадках);
  • міський голова та старости муніципалітетів, для влаштування дитини в дитячий заклад закритого типу: на це має бути отримано дозвіл батьків або законних представників дитини.

У повідомленні суду вказується де та коли відбудеться слухання щодо клопотання про вилучення дитини з родини. Перед слуханням або під час слухання ви можете повідомити суду, чи ви попередньо погоджуєтеся на вилучення дитини з родини за рішенням судді у справах неповнолітніх. Якщо слухання стосується заяви про влаштування неповнолітнього до закладу закритого типу, ваша неповнолітня дитина отримає власну повістку на слухання. Дитина самостійно визначає, чи вона згодна із влаштуванням у заклад закритого типу для молоді. В такому випадку вашій дитині призначається власний адвокат, послуги якого будуть надані безкоштовно.

Сумніваєтеся чи не знаєте?

Суддям заборонено давати вам поради, оскільки вони мають бути неупередженими та незалежними. Якщо ви не знаєте, як правильно вчинити, ви можете звернутися до нідерландської державної організації «Juridisch Loket» (укр. Офіс з надання юридичних послуг) (тел. 0800 80 20), або юриста на ваш вибір, чи когось іншого, хто зможе вас проконсультувати.

Якщо ви не відреагуєте на повідомлення суду

Ви не зобов'язані реагувати на повідомлення. Однак, в такому випадку, суддя суду у справах неповнолітніх прийме рішення про вилучення дитини з родини, не враховуючи вашу позицію у справі. Ви отримаєте рішення судді у справах неповнолітніх поштою через кілька тижнів.

Після того, як суд у справах неповнолітніх надасть дозвіл організації з захисту молоді на вилучення вашої дитини (дітей) із вашої родини, ви як батьки або опікуни зобов’язані співпрацювати, коли організація захисту молоді вилучає вашу дитину з вашої родини.

Якщо ви чинитимете спротив, соціальна служба з захисту дітей може звернутись за підтримкою до поліції. Якщо ви продовжуватимете чинити опір вилученню дитини та якщо у вас є письмові інструкції на випадок передачі дитини під тимчасовий нагляд соціальних служб, яких ви не дотримуєтеся, організація з захисту молоді може звернутися до Ради з захисту дітей з клопотанням ініціювати перевірку наявності підстав для позбавлення вас батьківських прав.

Можливо ви маєте право на безоплатне отримання послуг адвоката. Якщо ви не маєте права на безкоштовну юридичну допомогу, ви можете найняти адвоката самостійно. Це тягне за собою відповідні витрати. Звернення до адвоката не є обов'язковим.

Ви можете підготуватися до слухання кількома способами. Підготовка заздалегідь зменшує емоційну напругу, яку ви можете відчувати. Подробиці у відповідній статті.

Суддя суду у справах неповнолітніх може винести постанову під час слухання або після нього. Навіть якщо ви почуєте постанову під час слухання, ви все одно отримаєте її листом пізніше. Будьте готові до того, що ознайомлення з рішенням може бути емоційно виснажлевим, оскільки воно може сильно вплинути на майбутній період у вашому житті та житті ваших дітей. Також ознайомтесь з варіантами ваших дій, якщо ви не згодні з рішенням суду. Подробиці у п. 4 відповідної статті.

Батьки або законні представники

  • зберігають свої представницькі права, але тимчасово не здійснюють догляд за дітьми;
  • у домовленності з відповідною організацією із захисту молоді або соціальною службою, визначають розклад відвідань своєї дитину (дітей). Якщо суддя вже встановив відповідні інструкції, вони продовжуватимуть застосовуватися, хоча соціальна служба може подати клопотання судді щодо зміни цього розпорядження;
  • можуть подати заперечення проти вилучення дитини з родини до суду у справах неповнолітніх (діти віком від 12 років також можуть надати власні заперечення до суду у справах неповнолітніх);
  • можуть вимагати від судді суду у справах неповнолітніх прийняти рішення щодо дострокового повернення дитини до родини, якщо соціальна служба або призначений тимчасовий опікун не вимагає цього сам (діти віком від 12 років також можуть вимагати цього).

Суддя суду у справах неповнолітніх може надати дозвіл організації з захисту молоді вилучити вашу дитину з вашої родини на максимальний термін у 12 місяців.

Якщо додатково винесено рішення про нагляд соціальних служб, але встановлений термін вилучення дитини з родини вже закінчився? В такому випадку ваша дитина повертається для проживання з вами.

Діти, які вже досягли повноліття, можуть продовжувати користуватися опікою для молоді до 21 року. Таке рішення не є примусовим та може бути добровільно ініційовано з боку відповідного муніципалітету. Особа до 21 років має прийняти відповідне рішення самостійно, а також може добровільно вирішити продовжувати проживати у своїй прийомній сім’ї чи сімейному будинку до 21 року. По досягненні 21 року, вона може звернутись до муніципалітету з проханням продовжити цей термін ще на два роки, тобто до 23 років.

Продовження тимчасової опіки

Якщо постанова про вилучення дитини з родини вже винесена, лише організація з захисту молоді може звернутися до судді у справах неповнолітніх із запитом про продовження терміну рішення про встановлення тимчасової опіки та влаштування дитини для проживання за межами родини, та завжди максимум на 12 місяців. Рада з захисту дітей (або прокуратура) не може клопотатись про це до суду у справах неповнолітніх.

Звертаючись до судді суду у справах неповнолітніх, організація з захисту молоді повинна аргументовано пояснити, чому вона вважає це за необхідне.

Організація з захисту молоді може звернутися до суду у справах неповнолітніх з проханням дозволити молодій особі, якій виповнилося 18 років і яка була влаштована для проживання до дитячого закладу закритого типу, перебувати там не більше шести місяців. Суддя суду у справах неповнолітніх може надати такий дозвіл лише за дотримання суворих умов.

Якщо батьки або опікуни не згодні з продовженням відповідного рішення, вони можуть повідомити про це суддю суду у справах неповнолітніх (оскарження клопотання). Це робиться так само як і під час первинного оскарження клопотання щодо вилучення дитини з родини. Подробиці у п. 2 відповідної статті.

Дострокове завершення тимчасової опіки

В деяких випадках термін встановлений суддею суду у справах неповнолітніх для повернення дитини для проживання разом з батьками ще не настав, а ви (маючи батьківські повноваження) або ваша неповнолітня дитина (віком від 12 років) можете вважати, що такий заход із захисту прав дитини більше не потрібен. Якщо організація захисту молоді не вимагає скасування рішення суду, ви або ваша дитина можете звернутися до судді у справах неповнолітніх самостійно.

Ви не сплачуєте судового збору за розгляд вашої справи. Якщо ви залучите до власного захисту адвоката, це може спричинити відповідні витрати. Додаткова інформація у відповідній статті.

Підготовка рішення та відповідні процедури, пов'язані з клопотанням про вилучення дитини з родини займають не менше 3 тижнів. У екстрених випадках можливе встановлення нагляду за дитиною із дозволом на вилучення її з родини.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux