Договірно-правову базу українсько-нідерландського співробітництва у сфері культури складає Угода між Урядом України та Урядом Королівства Нідерланди про культурне співробітництво від 1 лютого 1996 року.
За останні декілька років співробітництво у сфері культури вийшло на якісно новий рівень. Зросла кількість українських культурно-мистецьких заходів, започатковано активне співробітництво між українськими та нідерландськими культурними організаціями, що сприяє зміцненню культурного обміну.
Нідерланди активно підтримують український культурний сектор та збереження української культурної спадщини, проводячи в Україні низку проєктів та ініціатив з цією метою.
Наприкінці 2022 року Україну включено до переліку пріоритетних країн «focal country» для міжнародної культурної політики Нідерландів. Це дає можливість нідерландським культурним фондам фінансувати спільні проєкти з Україною. Також, для надання підтримки культурним діячам та митцям з України, які тимчасово перебувають у Нідерландах, Уряд Нідерландів заснував спеціальний фонд у 2022 та 2024 році, адміністрування якого проводиться Dutch Foundation for Literature.
У рамках реалізації ініціатив Першої леді України О.Зеленської вже чотири нідерландські музеї - Рейксмузеум, Музей Ван Гога, Музей Бредіуса та Музей Ешера у Гаазі - додали українську мову до своїх аудіогідів. Також, відкрито українські книжкові полички у більше ніж 35-ти місцевих бібліотеках.
У Нідерландах багато років існує низка місцевих українських музичних та танцювальних колективів, які здійснюють популяризацію української музичної традиції. Зокрема, хор ім.Лисенка, Утрехтський візантійський хор, фольклорний ансамбль «Русалка», вокальний ансамбль «Червоні Коралі», танцювальний колектив «Мрія», хор «Маківка» тощо.
Відомі українські музиканти та митці, які проживають у Нідерландах, успішно презентують українську музику і мистецтво на багатьох світових та місцевих сценах. Зокрема, Максима Шалигін, Анна Федорова, Костянтин Наполов, Мар’яна Головченко, Світлана Азарова та багато інших.
Організації «Українці у Нідерландах», «Vataha», «Oekraïense Club», Нідерландсько-український культурний центр «Kastanje», «Haarlem4Ukraine», Lucht, ініціатива «Nijmegen4Ukraine» та інші у своїй діяльності реалізують інформаційні та іміджеві заходи, які забезпечують промоцію України та української культури, організовують культурно-мистецькі фестивалі, концерти, творчі вечори тощо.
Окрему важливу місію із промотування української культури виконують українські творчі колективи, які були створені у 2022 році за підтримки нідерландських партнерів. Так, наприкінці травня 2022 року з метою підтримки українського балетного мистецтва у Гаазі було відкрито тимчасову резиденцію для українських танцівників – «The United Ukrainian Ballet». Після двох років успішної діяльності та гастролей колективу в багатьох країнах світу резиденцію завершено у березні 2024 року. Водночас, продовжують діяти окремі українські балетні колективи, які були створені на базі резиденції.
У вересні 2022 року всесвітньовідомою українською піаністкою Анною Федоровою відкрито Davidsbündler Music Academy в м.Гаага. Серед викладачів академії є низка відомих українських та світових музикантів. Заклад надає стипендії на навчання для талановитих молодих українських піаністів. Викладачі та учні академії та постійній основі організовують концерти у приміщенні академії, а також беруть участь у численних концертах та фестивалях як у Нідерландах, так і закордоном, промотуючи українську культуру.
Із 2022 року на базі нідерландського суспільного мовника (NPO) працює україномовна онлайн-платформа Net in Nederland («Новоприбулі в Нідерланди») для українських переміщених осіб, на якій українською мовою розповідається про життя, культуру та звичаї нідерландців. Також наприкінці квітня 2022 року у Нідерландах запрацювало перше українське радіо https://www.radioukrainenl.com/ .