Що таке Реєстр збитків? Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (офіційна назва),також відомий як "Реєстр збитків для України", слугуватиме документальною формою обліку інформації та доказів, що стосуються заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України. До Реєстру прийматимуться заяви від фізичних, юридичних осіб, а також держави Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, державні чи підконтрольні установи, про збитки, втрати чи шкоду, яких вони зазнали внаслідок агресії Російської Федерації проти України, з метою створення фактичної та доказової бази для відшкодування збитків за порушення Росією норм міжнародного права.
Як і чому Реєстр був створений? 14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй прийняла Резолюцію A/RES/ES-11/5 «Сприяння здійсненню правового захисту і забезпечення відшкодування шкоди у зв’язку з агресією проти України», в якій визнається, що Росія має бути притягнута до відповідальності за порушення міжнародного права в Україні, в тому числі шляхом виплати репарацій. Резолюція визнала необхідність створення міжнародного механізму відшкодування збитків та рекомендувала створення міжнародного реєстру збитків в якості першого кроку.
У відповідь на Резолюцію ООН, у травні 2023 року Рада Європи заснувала Реєстр збитків шляхом укладення Розширеної часткової угоди. "Розширена часткова угода" - це форма міжнародного співробітництва в рамках Ради Європи, відкрита як для держав-членів Ради Європи, так і для держав, що не є її членами. Штаб-квартира Реєстру збитків знаходиться в Гаазі, Нідерланди.
Чим займається Реєстр? Реєстр збитків створений для обліку всіх прийнятних заяв, про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих внаслідок агресії Російської Федерації проти України, а також доказів, що лежать в основі таких заяв. Реєстр забезпечить платформу, на якій заявники зможуть подавати свої заяви та докази, а також перевірятиме, чи відповідають заяви критеріям для включення до Реєстру, а саме: заяви мають бути подані стосовно збитків, втрат та шкоди завданих (1) на території України, (2) 24 лютого 2022 року або пізніше, і (3) вони повинні бути пов'язані з агресією Російської Федерації.
З метою спрощення цього процесу Реєстр розробляє набір правил та процедур, включаючи перелік категорій збитків, форми заяв, правила доказування для кожної категорії та іншу необхідну інформацію.
Хто є членами Реєстру і як до нього можуть приєднатися інші держави? На сьогоднішній день 43 держави та Європейський Союз є сторонами Реєстру - 39 є Учасниками та 5 - Асоційованими членами. Реєстр прагне набути глобального членства (Сполучені Штати, Японія та Канада вже є його членами). Будь-яка держава, яка проголосувала за Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/ 5, може приєднатися до Реєстру в якості Учасника або Асоційованого члена, просто повідомивши про свій намір Генерального секретаря Ради Європи. Будь-яка інша держава може приєднатися до Реєстру за умови схвалення такого приєднання Конференцією Учасників.
Що далі? Реєстр формує команду і продовжує налагоджувати свої процеси та побудову інфраструктури. Основна увага приділяється розробці системи правил і процедур, що регулюють роботу Реєстру, а також розробці його цифрової платформи.
З початку квітня 2024 року Реєстр розпочав прийом скарг.
Більше інформації доступно за посиланням: https://rd4u.coe.int/uk/.