Нідерланди занурені в жалобу. До Ейндховена продовжують доправляти тіла загиблих у катастрофі малайзійського Боїнга, на борту якого перебувало 194 нідерландських громадянина. Як найбільш постраждала від цієї трагедії країна Голландія відіграватиме важливу роль у її розслідуванні й впливатиме на спільну позицію ЄС у питанні покарання винних. Про наміри голландського уряду та настрої серед населення Укрінформ запитав у Посла України в Нідерландах Олександра Горіна.
- Пане Посол, Нідерланди - одна з тих європейських країн, які раніше виступали проти санкцій щодо Росії через її агресію до України. Чи змінилося ставлення після катастрофи?
- Не можна сказати, що Нідерланди були проти санкцій. Вони виступали за те, щоб якомога ефективніше реалізувати всі інші можливі засоби впливу на Російську Федерацію. У Нідерландах вважали, що ведення переговорів, підтримання контактів можна було використовувати у відносинах із Росією. Інша справа, яка ефективність цих засобів.
Однак Нідерланди завжди казали, що для російської економіки буде відчутним зовнішній тиск з боку третіх країн. Вони були впевнені, що погіршення економічної ситуації спрацює. Але тут виникало питання термінів. Звичайно, ми (українська сторона - ред.) хочемо, щоб це було швидко, адже розуміємо, що кожна година продовження війни проти України - це нові втрати.
- Нідерланди досі дотримуються такої позиції?
- Зараз ситуація змінилася. Звичайно, голландці не були б голландцями, якби не сказали, що необхідно дочекатися кінця розслідування. Але реакція прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте і міністра закордонних справ Франса Тіммерманса свідчить про те, що вони прекрасно орієнтуються в тому, хто несе відповідальність за війну, яка відбувається на території України, і хто відповідальний за збитий літак.
- Чи готові Нідерланди в подальшому покарати винних?
- Я не маю сумніву, що це буде зроблено. Передусім, для того, щоб донести сигнал до своїх громадян: жоден злочин проти голландців не буде залишений без відповіді з боку нідерландського уряду.
- Президент Петро Порошенко нещодавно заявив, що Україна працює над тим, аби міжнародна спільнота визнала ДНР та ЛНР терористичними організаціями. Як до цього поставилися у Нідерландах?
- Голландці перші підтримають це, якщо в результаті проведення розслідування з'ясується, що це було зроблено проросійськими терористами. Тут не варто забувати, що Нідерланди є фактично «батьківщиною міжнародного права». Гаага є правовою столицею світу. Звичайно, поки що очікувати на іншу реакцію, ніж заяви про необхідність розслідування, не можна.
- Україна вже якось порушувала це питання з голландською стороною?
- Такі переговори ведуться. Власне, і в самих Нідерландах зараз вивчається питання, чи може ця катастрофа бути кваліфікована як військовий злочин.
- Як змінилася громадська думка у Нідерландах у ставленні до Росії після останніх подій?
- Реакція дуже жорстка. Окремі газети друкували фотографії так званих лідерів ДНР і зверху на титульній сторінці писали «Вбивці». Це те, що відповідає загальному відчуттю населення, що проросійські терористи - це вбивці нідерландських громадян.
- Чи робить Росія спроби якось вплинути на громадську думку, «проштовхнути» свою версію, можливо, через ЗМІ або громадські організації?
- Такі спроби є, але вони здійснюються не лише у Нідерландах, а й по всій Європі. Однак активного залучення ЗМІ у Нідерландах з боку Росії немає. Це було б верхом цинізму починати у Нідерландах, де найбільша кількість жертв, переконувати, що Росія не має жодного відношення до російського озброєння і підтримуваних ними терористів.
Тобто спроб прямою брехнею вплинути на громадську думку немає, хоча окремі статті у ЗМІ з'являються. Однак ми зі свого боку намагаємося виступати у пресі, на телебаченні, радіо, щоб пояснити і донести до нідерландців, що насправді відбувається в Україні.