• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Мустафа Джемілєв: Росія знову намагається вигнати татар з Криму
Опубліковано 02 лютого 2015 року о 14:00

Після російської анексії Криму, кримськотатарському населенню півострова стало жити, мабуть, важче, ніж коли-небудь. У минулі вихідні Мустафа Джемілєв, лідер кримських татар, відвідав Нідерланди щоб розповісти про серйозне погіршення ситуації із захистом прав людини в Криму після його анексії Росією.

"Татари бояться за своє життя", - розповідає Мустафа Джемілєв в інтерв'ю в неділю в аеропорту, перед відльотом додому. "Постійні обшуки, люди зникають, їх піддають тортурам та вбивають, підпалюють мечеті. Мета цього - вигнати татар з Криму." 71-річний Джемілєв є лідером національного руху кримських татар і членом українського Парламенту. У минулому році Росія заборонила йому в'їзді в Крим на п'ять років після того, як він публічно відмовився визнавати референдум про анексію півострова. Під час свого візиту до Нідерландів, Джемілєв зустрівся з членами Палати представників та Верховним комісаром у справах меншин.

Іноземці

За словами Джемілєва, протистояти русифікації півострова практично неможливо. Одразу після анексії, жителів Криму змушували підписати заяву про те, що приєднання Криму до Росії відбулося з їх власної волі. "Ті, хто відмовився, були змушені реєструватися як “іноземці" — щось, чого татарин ніколи не зробить", каже Джемілєв. Через це кримськотатарське населення опинилося в надзвичайно складній ситуації, тому що жити без паспорта практично неможливо. "Ви не можете працювати, ви не можете вирішити ваші справи, ви не можете продати або купити землю," - каже Джемілєв. Татар також змушують йти служити в російську армію. Тих, хто відмовляється, кидають у в'язницю. У телефонній розмові з Путіним, яку Джемілєв мав минулого року, президент пообіцяв, що татари мають «світле майбутнє» під владою Росії. З тих пір, десятки тисяч з 300 тис. татар Криму покинули півострів. Міжнародні правозахисні організації вже давно б'ють тривогу з приводу беззаконня і залякування населення з боку так званих проросійських команд самооборони. 

Ширший план

Залякують також представників органів самоврядування татар та засобів масової інформації. Минулого тижня відбувся обшук у приміщенні кримськотатарського телеканалу ATR, було заарештовано Заступника голови Меджлісу кримських татар Ахтема Чийгоза. За словами Джемілєва, арешт був помстою росіян. Чийгозу загрожує десятирічний тюремний термін у зв'язку з порушенням громадського порядку. "Ці дії — частина ширшого плану змінити кримськотатарське керівництво російськими підставними особами зі “своїх,” - каже Джемілєв.

"Захід повинен зробити все можливе, щоб забезпечити безпеку татар в Криму", каже Джемільов. Він побоюється послаблення уваги Заходу до проблеми кримських татар. "Вся увага зараз зосереджена на війні на сході України, тому є хагроза зникнення проблеми Криму з порядку денного і перетворення її на заморожений конфлікт". Депутат також попереджає про зростаючу мілітаризацію і наявність ядерної зброї на півострові.

Друга світова війна

Минулого тижня ЗМІ повідомили, що США послабили санкції, введені минулого року щодо півострова. Жителі Криму можуть знову відкриті (приватні) банківські рахунки в американських банках, відновився імпорт деяких товарів. Американські компанії, такі як MasterCard і Google, нещодавно припинили свою діяльність на півострові.

Це не перший випадок в історії, коли кримських татар виганяли з батьківщини. Під час Другої світової війни, Сталін депортував все населення кримських татар за підозрою у співпраці з нацистами. Сам Джемілєв був засланий з родиною в Узбекистан. Будучи підлітком, він став у витоків руху опору татар за часів радянської влади і багато років провів у в'язниці за це. Тільки у вісімдесятих роках, Джемілєв зміг повернутися до Криму. "Історія повторюється, тільки тепер усе гірше. Тоді вони нас хоча б не вбивали," - каже Мустафа Джемілєв.

Trouw, Eva Cukier

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux