• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Олександр Горін, посол України у Нідерландах Референдум щодо угоди про Асоціацію Україна-ЄС ініціювали стовідсоткові популісти
Опубліковано 21 жовтня 2015 року о 15:00

Виборча рада Нідерландів минулого тижня оголосила про призначення консультативного референдуму щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Угоду вже ратифікували обидві палати парламенту Нідерландів. Однак, за законом, що почав діяти у цій країні з літа, практично будь-який проголосований документ може бути винесений на референдум. Хоча результати такого волевиявлення не матимуть зобов'язального характеру.

Про те, що стоїть за процесом ініціювання референдуму і його можливі наслідки, в ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу розповів посол України у Нідерландах Олександр Горін. Він також розповів про реакцію Нідерландів на нещодавно опублікований звіт щодо причин катастрофи Боїнга МН-17 та наступні кроки у розслідуванні.

- Пане посол, поясніть будь-ласка, що означає призначення цього консультативного референдуму?

- Минулого тижня Виборча рада Нідерландів оголосила, що друга фаза збору підписів за проведення у Нідерландах консультативного референдуму про ратифікацію країною Угоди про асоціацію Україна-ЄС завершена, і що було зібрано близько 420 тис. з необхідних 300 тис. підписів.

Тепер окремо створений Комітет з референдуму має призначити дату референдуму, яку оголосить з 21 жовтня по 2 листопада. Сам референдум, за законом, має відбутися у період з 20 січня по 20 квітня 2016 р.

Якщо говорити про сутність цього процесу, то варто відзначити, що це референдум не про відносини України з Нідерландами. Це референдум навіть не про відносини України-ЄС. Це референдум про відносини Нідерландів з Європейським Союзом. Справа в тому, що Нідерланди - це країна, у політикумі якої представлено дуже багато так званих євроскептиків. Вони вважають, що Брюссель перебрав на себе дуже багато повноважень, і Нідерланди тепер мають менше можливостей контролювати рішення, які приймаються на рівні ЄС. Це і є головний посил цього референдуму.

При цьому, треба сказати, що Нідерланди були однією з тих країн, які виграли від створення ЄС. Економіка Нідерландів - експортоорієнтована і, певна річ, багато речей в економіці цієї країни залежить від зовнішніх факторів. А створення такого великого ринку, як ринок ЄС, звичайно ж, було позитивним для Нідерландів. Але євроскептики цього або не розуміють, або ж мають політичні амбіції, спрямовані на те, щоб якимось чином спровокувати політичний дисбаланс і самим прийти до влади. Україна ж тут стала заручником протиборств між євроскептиками і силами, які виступають за консолідацію ЄС.

Якщо ж казати про те, чому ці політичні сили обрали саме питання України, то тут наклалася ціла низка чинників - ситуація в нашій країні, криза мігрантів, певні проблеми, які виникли у Нідерландах внаслідок накладення санкцій на РФ, ну і наявність серйозного російського лобі в усіх європейських країнах, у тому числі і в Нідерландах.

- Тобто фактор російського лобі все ж зіграв свою роль при призначенні цього референдуму?

- Насмілюся припустити, що фактор російського лобі виявився в тому, що окремим політичним партіям вдалося затримати процес ратифікації угоди в парламенті Нідерландів на один тиждень. Цього тижня стало достатньо для того, щоб винести питання ратифікації на референдум. Так, закон про референдум почав діяти з 1 липня, а ратифікація в сенаті відбулася 7 липня.

- Якою була реакція уряду Нідерландів, адже документ вже підписано і проголосовано обома палатами парламенту? До того ж, референдум - консультативний. Тобто уряд може сам вирішувати, чи брати до уваги його результати.

- Прем'єр-міністр Нідерландів чітко заявив, що ця угода - хороша база для розвитку двосторонніх відносин, і що при цьому це не угода про членство в ЄС, чого бояться багато людей у Євросоюзі. З боку уряду Нідерландів уже було оголошено, що вони будуть проводити роз'яснювальну кампанію на підтримку закону про ратифікацію. Адже сам закон вже існує. Але його дія призупинена до оголошення результатів референдуму.

Ми ж у свою чергу, як посольство, будемо поширювати інформацію про переваги угоди не тільки для України, але й для Нідерландів. Будемо брати участь у публічних дискусіях, зустрічатимемося з лідерами громадської думки, політиками, журналістами, громадянами і розповідатимемо їм про те, чим насправді є Угода про асоціацію і яких цілей ми разом - Україна, ЄС і Нідерланди, зможемо досягти завдяки їй. Крім того, і далі будемо розвінчувати міфи про угоду, які встигли поширити організатори акції під час кампанії зі збору підписів. Адже коли ми читали деякі з їхніх аргументів, у нас часто складалося враження, що вони тексту угоди не бачили в очі.

Уряд Нідерландів так само не задоволений цією ініціативою як і громадськість в більшості країн ЄС і в Україні. Тому що це створює можливість розбалансувати систему функціонування ЄС. Такі кроки направлені саме на те, щоб розколоти ЄС, применшити його значення або викликати "ланцюгову реакцію". Адже в найближчі роки планується проведення у Британії референдуму про її подальше членство в ЄС. У цьому контексті референдум у Нідерландах набуває не надто позитивного значення для Євросоюзу.

- Хто ці люди, ця ініціативна група, яка почала збір підписів?

- Це група, яка зарекомендувала себе відвертими антиєвропейцями. Це стовідсоткові популісти. Треба не забувати, що голландці ще не висловилися. Висловилася група радикально налаштованих громадських активістів, яких у кожному суспільстві достатньо, тим більше у демократичному, де кожен вільно висловлює свою позицію.

До того ж тепер голосування буде проходити по-іншому, аніж при зборі підписів. 420 тис. підписів були зібрані, в основному, в електронній формі. Але натиснути кнопку на комп'ютері, це набагато простіше, ніж йти голосувати. Зараз все буде по-іншому. Люди будуть приходити на дільниці і опускати бюлетені в урну. Це набагато більша відповідальність.

- Минулого тижня Нідерланди також презентували звіт щодо причин катастрофи Боїнга МН-17. Якою була реакція на звіт у Нідерландах?

- У даному випадку оприлюднені висновки фактично збіглися з тим, про що багато посадовців та політиків говорили з самого початку. Про те, що літак було збито з території, контрольованої терористами. Як роз'яснив журналістам голова нідерландського Радбезу - вся зона у 320 кв. км, про яку йдеться у звіті - це територія, що контролювалась терористами. По суті справи, це основний висновок, який був переданий у Міжнародну спільну слідчу групу. Якщо раніше слідчі казали, що розглядають декілька сценаріїв, а версія щодо ракети "Бук" є основною, то зараз всі крапки над "і" розставлені.

- Тобто наступним кроком буде створення суду, який має притягти до відповідальності винуватців катастрофи?

- Це паралельний процес. З одного боку, продовжується кримінальне розслідування, метою якого є встановлення осіб, винних у катастрофі. З іншого боку, йде процес пошуків варіанту притягнення цих осіб до відповідальності. Найбільш оптимальним, звичайно, було б рішення Ради безпеки ООН, оскільки воно було б обов'язковим для виконання всіма країнами. Наразі не виключена можливість використання Міжнародного кримінального суду, також розглядається можливість створення "гібридного" суду.

- Як ви вважаєте, членство України у Раді безпеки ООН може допомогти у притягненні до відповідальності винуватців катастрофи?

- Я маю дуже великий сумнів, що за нинішнього керівництва, Росія буде мати бажання змінити свою позицію щодо трибуналу.

Однак, наступного року на членство в Раді безпеки ООН будуть претендувати Нідерланди. Якщо їх буде обрано непостійним членом РБ ООН, то присутність Нідерландів і України створить дуже сильний механізм тиску на цьому напрямі.

 

Укрінформ, Марина Гонта

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux