• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Посол України в Нідерландах Олександр Горін: "Європейцям треба нарешті зрозуміти: гібридна війна вже ведеться на їхній території"
Опубліковано 20 січня 2016 року о 16:30

Як відреагували голландці на відеофейк від нібито бійців батальйону "Азов"? Чому немає сумнівів в тому, що за провокаціями такого роду стоїть Росія? За рахунок чого вдалося дезавуювати пропагандистську фальшивку ще на старті? Відповіді на ці та інші питання - в інтерв'ю глави українського посольства в Нідерландах.

Чим менше часу залишається до квітневого референдуму в Голландії щодо ратифікації цією країною Угоди про асоціацію ЄС з Україною - тим жорсткішими стають провокації, мета яких - скомпрометувати Київ в очах голландців.

Вчорашній інцидент - яскравий тому доказ. Добре, що наші дипломати у зв'язці із МВС спрацювали оперативно і зняли всі гострі кути ще до того, як у голландської сторони виникли питання. Спрацювали на "5", але занепокоєння залишається; ясно вже, що кремлівські "брати" на цьому не зупиняться.

Щоб дізнатися, як у Голландії сприйняли чергову антиукраїнську фальшивку, а також спрогнозувати, чого нам варто чекати в майбутньому, ми зв'язалися з послом України в Нідерландах Олександром Горіним.

- Скажіть, чи очікували ви чогось подібного у місяці, що в залишилися перед референдумом? Було якесь передчуття підступу?

- Ви знаєте, передчуття підступу було, і виникло воно не на порожньому місці. До цього була спроба прив'язати Україну до картин, які нібито були вкрадені тут, у Голландії ... При тому, що українці до цієї крадіжки не мали ніякого відношення!

- І тоді також йшлося про якийсь добровольчий батальйон ...

- У тій історії йшлося не про "Азов", але основна ідея була та ж: що в Україні, мовляв, немає ніяких законів ...

І тепер ясно, що це був тільки початок. І в мене є дуже серйозне передчуття, що ці провокації можуть продовжуватися і в майбутньому. Тому що зараз робляться всі спроби, щоб не допустити закінчення ратифікаційного процесу.

- Тут, до речі, не всім зрозуміло: то чи ратифікувала Голландія Угоду про асоціацію Європейського союзу з Україною?

- Голландія ратифікувала. Але ратифікаційний процес не закінчений - у зв'язку із цим референдумом. Що буде далі - теж питань дуже багато.

- Українське МВС вже зробило заяву про те, що ролик про акцію біля посольства Голландії в Києві активно розкручувався з території Росії. Зрозуміло, що ви дипломат і не можете говорити забагато. І все ж: чи немає у вас відчуття, що це наш сусід зацікавлений у такому розвитку подій?

- Ви знаєте, у мене в цьому немає сумнівів. І я в даному випадку говорю не як дипломат, а як громадянин України і людина, яка намагається об'єктивно аналізувати всю ту інформацію, яку ми маємо. Адже навіть щодо питання подачі заявок на проведення референдуму в Нідерландах дуже багато IT-фахівці висловлюють думку, що система недосконала і допускає можливість різного роду маніпуляцій та фальсифікацій.

- Мається на увазі хакерська діяльність? 

- Наприклад, IT-фахівці, які проаналізували динаміку подачі заявок на підтримку рішення, заявили, що без використання проксі-серверів отримати такий рівень підтримки в останній день було просто неможливо. Але це питання вже не до посольства і взагалі не до дипломатів, а, напевно, до спецслужб.

- Як відреагували на інцидент голландські політики? Хто-небудь з них вам дзвонив?

- По-перше, я так розумію, голландські політики отримали інформацію про це фейкове відео з українських ЗМІ. Ніхто з них в посольство не звертався. Ми ж, зі свого боку, поінформували урядові кола про наявність такого матеріалу. І, як ви знаєте, оперативно (і за нашої участі) відреагувало Міністерство внутрішніх справ України: запросило посла Нідерландів в Україні і ґрунтовно обговорило з ним аспекти, пов'язані як з майбутнім референдумом, так і взагалі з українсько-голландськими відносинами. У яких на мій погляд, дуже хороші перспективи.

- А що голландська преса? Пішов цей фейк гуляти по основних місцевих ЗМІ?

- Він запустився - але однозначно не в такому обсязі, як, наприклад, це було з картинами. І оскільки на момент запуску в голландській пресі вже була реакція української сторони, голландські ЗМІ відзначили, що українська сторона дуже оперативно відреагувала. І продемонструвала зацікавленість в тому, щоб дуже чітко розставити крапки над “i” - що це провокація, спрямована виключно проти позитивного результату консультативного референдуму 6 квітня цього року. Наприклад, таке видання, як NOS, яке має і телевізійний канал, зазначило, що нідерландсько-українські урядові структури стурбовані відео з погрозами на адресу голландців. Наголошується, що це провокація і фейк, підкреслюється швидкість реакції України. Видання пояснює, що в Україні побоюються негативного впливу відео на підсумки референдуму в Нідерландах.

Багато з'явилося також коментарів на публікації в газетах - як позитивних, так і негативних. Останніх досить багато, і вони пов'язані із тим, що голландці підтверджують своє неприйняття Європейського союзу. Вони кажуть, що Брюссель не розуміє, що відбувається; і що необхідно все-таки провести референдум щодо членства Нідерландів в ЄС.

- Відомо, що двоє голландських депутатів, Шурд Шурдсма і Кейс Верхувен, направили в МЗС своєї країни запит із проханням розібратися, чи існують ознаки впливу Російської Федерації на референдум щодо Угоди про асоціацію з Україною. Автори запиту посилаються на статтю в британській "The Telegraph", присвячену такого роду експансії РФ у Європі.

Скажіть, у вас не виникло думки, що провокація з відео - це відповідь російської сторони на статтю і запит, який послідував за нею?

- У мене перша реакція була точно такою ж: це відповідь! При тому, що, як ви самі розумієте, сам голландський МЗС відповісти на лист двох депутатів ще не встиг; реакція з'явилася тільки зараз. Міністерство закордонних справ підготує досить строгий матеріал, який буде представлений в парламенті і надасть відповіді на всі поставлені питання. І ось буде цікаво почитати відповіді, які дадуть голландці. Тому що публікація в "The Telegraph" згадує Голландію як одну з країн, де російський вплив переходить якісь межі і є чимось більшим, ніж просто вплив.

- Поговоримо про злощасний референдумі. Скажіть, на яке питання належить відповісти голландцям?

- Питання має бути таким, щоб на нього можна було відповісти "так" або "ні". Формулювання буде наступним: "Чи підтримуєте ви ратифікацію угод між Європейським союзом та Україною?"

- Чи володієте ви свіжими соціологічними даними про позицію голландського суспільства із цього питання?

- Знаєте, я завжди дуже обережно ставлюся до будь-яких опитувань. І для цього, що стосується голландського суспільства, є відповідні підстави. Наприклад, перед кожними виборами, які тут проходять, захмарні показники за соцопитуваннями отримує партія PVV (Народна партія) - вкрай права політична сила, яка виступає проти Європейського союзу, міграції. Ось останній результат: на питання "Якби вибори проходили зараз, за кого б ви проголосували?" PVV отримала б 41%.

- Нічого собі…

- Але коли справа доходить до виборів, Народна партія отримує значно менше голосів. Іншими словами, якісь емоції, які йдуть під час передвиборної кампанії, у підсумку обертаються абсолютно іншим результатом. Тому що, як кажуть голландські колеги, "у нас ще старорежимне голосування; ми голосуємо з олівцем у руках. І от коли це робимо, то повертається думка: а чи відповідає істині те, що нам обіцяють? Ні, не відповідає".

- Це, звичайно, чудово, що голландський виборець вміє зробити глибокий подих і гарненько подумати. Але у нас напередодні референдуму - свої побоювання, і пов'язані вони із хвилею інцидентів за участю тисяч чоловіків північноафриканського і арабського походження, яка прокотилася по містах Європи в новорічні свята. Чи не позначиться на результатах референдуму загальне роздратування голландців у зв'язку із цим?

- Це один з негативних чинників, що створює негативний фон для проведення цього референдуму. У цьому сумнівів немає, закривати на це очі не можна. Як і бойові дії на території України - теж фактор негативний, з точки зору тих же голландців. Але це зовсім не означає, що ми повинні опустити руки і нічого не робити у переконанні, що результат є визначеним. Все-таки голландці - дуже прагматичні люди; вони повинні бачити, яку вигоду отримають від такої угоди.

- Вважаєте, такі вигоди очевидні?

- Однозначно. І про це зараз всі говорять. Це і вільна торгівля, і зміцнення безпеки на кордонах Європейського союзу. Це в врешті-решт і боротьба з корупцією - один з головних моментів, який підкреслюється всюди. І, в принципі, Угода про Асоціацію є досить дієвим інструментом для того, щоб допомогти побороти цю корупцію.

- Повернімося до фейкового відео. Усім тим, хто відстоює інтереси України, що стосується майбутнього референдуму в Нідерландах, належить подумати над тим, як надалі дезавуювати такі провокації. Скажіть, може, враховуючи непрості відносини між Голландією та Росією (збитий "Боїнг", наступний "обмін люб'язностями" на дипломатичному рівні), може, слід зосередитися на доказах того, що інформаційна війна проти України - справа рук Росії? Тоді на референдумі голландці могли б продемонструвати свій прагматизм ...

- У тому, що провокації, які проводяться проти України, потрібно викривати, у нас сумнівів немає. І ми намагаємося це робити. І свідченням тому - реакція на цей ролик. Вона дуже відрізняється від емоційної реакції голландців на історію з картинами. Зараз усе пройшло спокійніше з однієї причини: ми дали відповіді перед тим, як були поставлені питання. І я думаю, що оперативність, відкритість, транспарентність в тому, що ми робимо і як відповідаємо - все це є надзвичайно дієвим інструментом.

Що стосується вашого питання по МН-17. Була думка про те, що провокація з відео - це підготовка до оголошенню результатів розслідування по збиттю МН-17. Тому що ті матеріали, які зараз з'являються в пресі, свідчать про те, що будуть знайдені винні, і прізвища їх будуть розголошені. І в результаті всі будуть добре бачити, хто стояв за цією трагедією, і хто несе провину за вбивство майже 300 людей на борту "Боїнга-777".

А публікацією фейкового ролика організатори провокації хотіли цей резонанс нівелювати, показати: ось, бачите, такі ж бандити є і з іншого боку!

- Тобто організатори розраховували на такий, комплексний, ефект.

- Знаєте, європейцям треба, врешті-решт, зрозуміти одну дуже серйозну річ: гібридна війна вже ведеться на їхній території. І коли вони це зрозуміють - тоді стануть більш об'єктивно і набагато спокійніше ставитися до тих відверто провокаційних вкидань, які виробляються зараз щодо України.

Цензор.НЕТ, Євген Кузьменко

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux